Liceum Ogólnokształcące o specjalizacji strażackiej poszukuje młodych adeptów!

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej oraz Zespół Szkół w Chróścinie utworzyli program przedmiotu “Edukacja pożarnicza”. Polega on na przestawieniu treści programowych z zakresu pożarnictwa dla młodzieży w liceach ogólnokształcących. Akcja ma na celu pogłębić wiedzę uczniów na temat bezpieczeństwa pożarowego oraz ukształtować w nich postawę potencjalnych strażaków. W “Edukacji pożarniczej” znaleźć można zagadnienia, które zawarte są w “Systemie szkolenia członków Ochotniczych Straży Pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych” oraz kursu nauczania kwalifikacyjnego szeregowych Państwowej Straży Pożarnej, czyli programu kształcenia w zawodzie strażaka. Obydwie pozycje pochodzą z 2006 r.

Inicjatorzy tego programu mają jeden cel, a mianowicie przygotować pod względem merytorycznym i praktycznym uczniów, którzy w przyszłości chcieliby pełnić służbę w Państwowej Straży Pożarnej czy Ochotniczej Straży Pożarnej. Będą przygotowani także do podjęcia warty w innych służbach mundurowych lub w zawodach powiązanych z ochroną osób i mienia. Godnym odnotowania jest fakt, że inicjatywę współpracy z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych z powiatu opolskiego wyraziła nawet sama Komenda Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Uczniowie, którzy przejdą ten etap kariery będą mieli wspaniałą trampolinę do dalszej nauki w tym zakresie. Możliwości jest mnóstwo począwszy od szkół pożarniczych, studiów pożarniczych innych kierunkach powiązanych z bezpieczeństwem publicznym. Będą mieli także większe szansę na dostanie pracy w administracji rządowej czy samorządowej. Program da im możliwość uzyskania w trzeciej klasie zaświadczenia o ukończeniu szkolenia podstawowego. Ponadto będą mogli wyrobić sobie specjalne szkolenie dla strażaków z zakresu ratownictwa technicznego dla ratowników OSP, a to już pozwoli im wstąpić do oddziałów Ochotniczych Straży Pożarnych. Program potrwa 3 lata oraz ma być realizowany w 13 rozdziałach tematycznych, z których każdy będzie indywidualnie oceniany w kryteriach ocen szkolnych. Zespół Szkół w Chróścinie umożliwi pomieszczenia na zajęcie teoretyczne, a część praktyczna w Jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie gminy Dąbrowa oraz na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. Zajęcia prowadzić będą strażacy z wieloletnim stażem i odpowiednim zapleczem pedagogicznym oraz specjaliści specjalnie dobrani pod względem pionów służbowych. Program dla klas licealnych będzie realizowany przez 3 lata po 2 godziny tygodniowo.