Jak działa fala uderzeniowa w rehabilitacji?

Zabieg z wykorzystaniem urządzenia do wytwarzania fali uderzeniowej stosuje się w gabinetach rehabilitacyjnych do leczenia rozmaitych schorzeń. Dzięki precyzyjnym parametrom głowicy aparatu fizjoterapeuta kieruje wiązkę promieni bezpośrednio w miejsce schorzenia. Jakie rezultaty daje tego rodzaju terapia? Kto może skorzystać z dobroczynnego działania sprzętu rehabilitacyjnego? Kiedy warto poddać się zabiegom?

Zabieg z wykorzystaniem urządzenia do wytwarzania fali uderzeniowej stosuje się w gabinetach rehabilitacyjnych do leczenia rozmaitych schorzeń. Dzięki precyzyjnym parametrom głowicy aparatu fizjoterapeuta kieruje wiązkę promieni bezpośrednio w miejsce schorzenia. Jakie rezultaty daje tego rodzaju terapia? Kto może skorzystać z dobroczynnego działania sprzętu rehabilitacyjnego? Kiedy warto poddać się zabiegom?

Ile trwa jeden zabieg?

Zabieg z wykorzystaniem aparatury do wytwarzania fali uderzeniowej nie trwa długo. Zwykle  fizjoterapeuta ustawia maszynę na działanie od 5 do 10 minut. Czas trwania jednej sesji zależy bezpośrednio od zaleceń lekarza, diagnozującego rodzaj schorzenia na podstawie objawów. Dokładny czas jest więc dobierany indywidualnie, podobnie jak ilość zabiegów w całej serii. Do zadań fizjoterapeuty należy ustawienie parametrów w tym, jaki rodzaj ma mieć dana fala uderzeniowa, a także głębokość penetracji i częstotliwość impulsów. Zakres działania osiąga głębokość kilku centymetrów pod skórą. Na czym polega ten zabieg? Mechaniczna fala osiąga niewielką częstotliwość i wytwarza się ją pod wysokim ciśnieniem w bardzo krótkim czasie. Tuż po przyłożeniu głowicy do powierzchni ciała, fala przenika w głąb przez wszystkie warstwy skóry, trafiając w konkretne miejsce objęte schorzeniem.

Fala uderzeniowa – kiedy pomaga?

Terapie za pomocą fal mechanicznych są bezpieczne, a tę metodę leczenia zalicza się do mało inwazyjnych. Jeśli chodzi o przeciwwskazania do stosowania zabiegów, warto zasięgnąć opinii lekarza, ponieważ wyróżnia się grupę przeciwwskazań uniemożliwiających stosowanie tego rodzaju terapii.

Wskazania do zastosowania do fizjoterapii takich metod jak fala uderzeniowa to m.in. przewlekłe bóle kręgosłupa i zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów. Do gabinetu zgłaszają się również pacjenci z takimi dolegliwościami jak np. ostrogi piętowe. Z sukcesem leczy się tzw. łokieć tenisisty, ból o obrębie barku czy zapalenie ścięgien. Fala uderzeniowa wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, a także pobudza krążenie krwi, odpręża i relaksuje.

Czy zabieg falą uderzeniową jest bolesny?

Do gabinetu trafiają osoby, które cierpią z powodu długotrwałych dolegliwości związanych z długotrwałym bólem np. kręgosłupa lub łokcia. Chorzy mają nadzieję, że odzyskają zdrowie i komfort, ale pojawiają się również obawy o przebieg samej terapii. Pacjenci często pytają, czy zabiegi są bolesne. Fizjoterapeuci, starając się jak najlepiej wyjaśnić, na jakie doświadczenie pacjent powinien się przygotować, uprzedzają, że działanie fali mechanicznej jest bolesne, ale odczucie dyskomfortu ogranicza się do jednego miejsca. Oznacza to, że ból jest punktowy i zdecydowanie do wytrzymania bez znieczulenia, a nieprzyjemne odczucie ustaje w momencie zakończenia krótkiego zabiegu. Jeżeli powodem terapii jest uporczywy ból, to pacjent już po pierwszym zabiegu może przestać odczuwać ból i taki stan utrzymuje się do kilku godzin, już po pierwszej wizycie w gabinecie terapeuty. Fala uderzeniowa w zabiegach seryjnych pozwala powrócić do pełnej sprawności.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
1 komentarz
  1. +Reklama+
    Wizyta u stomatologa w Radzyminie to inwestycja w zdrowie jamy ustnej. Wykwalifikowany zespół i nowoczesne technologie zapewniają doskonałe efekty. Polecany stomatolog Radzymin sprawdzi dokładnie stan twojego uzębienia, jak będzie coś do leczenia to się tym dokładnie zajmie, abyś ty cieszył się z pięknych zębów.

Dodaj komentarz
Wybraliśmy dla ciebie te publikacje: