Okulary przeciw niebieskiemu światłu

Niebieskie światło towarzyszy nam od narodzin, jednak funkcjonuje ono w różnych formach i o różnej intensywności. To sprawia, że wpływa na nasz organizm w zróżnicowany sposób. Skutki jego oddziaływania na nas są różne w zależności od tego, czy pochodzi ono z naturalnego źródła, czy z monitorów i wyświetlaczy urządzeń cyfrowych. Dlatego istotne jest wyjaśnienie, czym jest niebieskie światło, jakie są jego negatywne skutki przy nadmiernym narażeniu i jak można temu zapobiegać.

Co to jest niebieskie światło?

Niebieskie światło jest naturalnym elementem naszego życia, który pomaga nam rozróżniać dzień od nocy, reguluje produkcję hormonu snu melatoniny oraz wpływa na naszą czujność i skupienie. Po prostu jest elementem naszego świata. Jednakże, istnieją osoby, które są szczególnie narażone na nadmierną ekspozycję na niebieskie światło, co może prowadzić do szkodliwych skutków dla naszych oczu. Dotyczy to zwłaszcza osób, które spędzają dużo czasu w otoczeniu urządzeń z wyświetlaczami, a jak wiadomo, dziś trudno bez takiej elektroniki funkcjonować.

Źródła światła niebieskiego

Promieniowanie światła niebieskiego, które wpływa na nas i nasze funkcjonowanie, nie pochodzi tylko z naturalnych źródeł, ale przede wszystkim z urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, monitory komputerowe, tablety czy telewizory. Oczywiście, istnieje różnica pomiędzy krótkim czasem spędzonym na korzystaniu z tych urządzeń, a całodniowym przebywaniem przed ekranami w pracy, ponieważ to głównie długotrwałe narażenie na niebieskie światło może wpływać negatywnie na nasz wzrok.

Według raportu The Nielsen Total Audience Report: Q2 2017, przeciętny użytkownik spędzał aż do 8 godzin i 58 minut dziennie (sic!) korzystając z urządzeń wyświetlających w 2017 roku. Mimo, że niektóre zawody wymagają codziennej pracy z urządzeniami, to w przerwach pracownicy często również spoglądają na ekrany swoich smartfonów. W ten sposób, nasze oczy nie mają okazji na odpoczynek i są stale narażone na stres. Nieprzerwana ekspozycja na promieniowanie światła niebieskiego może mieć zatrważający wpływ na nasze oczy i nie tylko.

Urządzenia elektroniczne emitują specyficzny rodzaj niebieskiego i fioletowego światła, które ma krótką długość fali. Długotrwałe narażenie na te kolory może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i powodować wiele niedogodności. Nadmierna ekspozycja na niebieskie światło może prowadzić do poważnego uszkodzenia naszych oczu, a w najgorszych przypadkach wręcz do ślepoty.

Wpływ niebieskiego światła na zdrowie

Długotrwałe przebywanie w otoczeniu takiego światła i ekspozycja narządu wzroku na promieniowanie światła niebieskiego, mogą powodować szereg zmian w organizmie, głównie negatywnych. Możliwe skutki długotrwałej ekspozycji na niebieskie światło obejmują:

Objawy zespołu suchego oka (takie jak pieczenie, swędzenie, kłucie, zaburzenia widzenia i nadmierne łzawienie)

Problemy ze snem (takie jak trudności z zasypianiem, słaby sen i inne powikłania, takie jak zmęczenie, drażliwość, niestrawność, nieregularne bicie serca, depresja i problemy z koncentracją)

Ból oka (objawiający się uciskiem, kłuciem, trudnościami w mruganiu, pieczeniem i zaczerwienieniem oka)

Bóle głowy (krótkotrwałe lub długotrwałe, w tym pulsujący ból wokół skroni, napięcie szyi i czasami prowadzący do nudności i wymiotów)

Zamglony wzrok (objawiający się trudnościami w ustawieniu ostrości na bliskich lub odległych obiektach, które wydają się być rozmyte).

Jak zabezpieczyć wzrok przed działaniem niebieskiego światła?

Są różne sposoby, aby chronić oczy przed szkodliwym niebieskim światłem emitowanym przez urządzenia cyfrowe. Oto kilka z nich:

Okulary z filtrem przeciw niebieskiemu światłu (posiadają specjalną powłokę na soczewkach, która chroni przed niebieskim światłem)

Specjalne monitory komputerowe wyposażone w technologię Low-blue light (zmniejszają ilość niebieskiego światła emitowanego przez monitor i pomagają zmniejszyć zmęczenie oczu i napięcie). Dostępne są monitory różnych znanych marek.

Specjalna folia ochronna (przyklejana na ekran urządzenia cyfrowego, aby zapobiec przenikaniu niebieskiego światła do oczu)

Aplikacje (które zmniejszają natężenie niebieskiego światła emitowanego przez monitor, takie jak f.lux, redshift czy iris. Choć tego typu aplikacje mogą wprowadzać zmiany w kolorach wyświetlanego obrazu, są one dostępne w różnych trybach, które można dopasować do swoich potrzeb w zależności od warunków pracy).

Potwierdzona i skuteczna Ochrona wzroku: Okulary przeciw niebieskiemu światłu

Dostępne są na rynku specjalne okulary blokujące niebieskie światło, które stanowią dobry wybór dla osób intensywnie korzystających z urządzeń cyfrowych oraz narażonych na działanie światła niebieskiego. Okulary te są odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, a ich specjalna powłoka antyrefleksyjna zawiera filtr wycinający szkodliwe światło niebiesko-fioletowe. Dostępne są w dwóch wariantach – na dzień i na noc, co pozwala na dostosowanie ochrony oczu do rytmu dobowego. Okulary z filtrem światła niebieskiego mają ponadczasowe oprawy, które pasują do każdej twarzy, więc nie musisz się martwić o wygląd.

+Artykuł sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Wybraliśmy dla ciebie te publikacje: