Perukowiec- charakterystyka, sadzenie i pielęgnacja

Perukowiec należy do jednych z najciekawszych i najbardziej oryginalnych roślin ogrodowych. Występuje w różnych, cieszących oko odmianach. Poznać go możemy po niezwykle bujnym i puszystym kwiatostanie tworzącym ciekawy element aranżacji ogrodu.

Perukowiec jego historia

Perukowiec jest krzewem o rozłożystym i zaokrąglonym pokroju należącym do rodziny roślin nanerczowatych. W naturalnych warunkach można go spotkać w USA, Meksyku, Azji i Europie Południowej. Rośnie wolno, lecz osiąga imponującą wysokość 3-5 metrów. Krzew zaczyna kwitnąć już w maju, kiedy to pojawiają się na nim żółtozielone kwiaty, natomiast jesienią cieszy oko bogatym, pierzastym owocostanem przybierającym żółte, pomarańczowe i czerwone barwy. Liście perukowca są skrętoległe o ubarwieniu od zielonego do ciemnoczerwonego. Największą zaletą tej rośliny jest jej ozdobny charakter, który możemy obserwować od maja aż do końca października.

Odmiany

Najpopularniejszą w Polsce odmianą jest perukowiec podolski, zwany zwyczajnym. Jest krzewem mało wymagającym, a jego pielęgnacja nie powinna sprawiać trudności. Zaleca się, aby sadzenie odbywało się na jesień. Perukowiec preferuje miejsca dobrze nasłonecznione, dlatego lepiej unikać miejsc zacienionych. Wyjątek stanowią jedynie zielonolistne perukowce. Jest to roślina bardzo wytrzymała, gdyż niestraszne są dla niej upały, mrozy i okresowe susze. Trzeba tylko pamiętać, że młode osobniki są jeszcze wrażliwe i wymagają miejsca, w którym nie będzie panowała zbyt niska temperatura. Gleba, na której będzie rosnąć perukowiec, powinna być gliniasto-piaszczysta, o odczynie zasadowym, najlepiej z systemem odprowadzania wilgoci. Podczas sadzenia trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między sadzonkami.

 

Do znanych odmian perukowca podolskiego zaliczamy „Royal Purple”, „Lilia”, „Young Lady” i „Rubrifolius Group”.

 

Perukowiec pielęgnacja i sadzenie

Roślina nie wymaga nawożenia i podlewania. Wyjątkiem jest tu okres następujący tuż po jej posadzeniu. Wtedy warto ją przez miesiąc podlewać, później podlewanie stopniowo ograniczać, po to, aby po około 1,5 roku odbywało się ono tylko w okresach bezdeszczowych.

Rozmnażanie perukowca nie jest skomplikowane. Proces ten wykonuje się wiosną i polega on na zanurzeniu końcówek sadzonek wierzchołkowych młodych pędów w zakorzeniaczu, a następnie w torfie z piaskiem. Pamiętajmy o podlewaniu młodej rośliny.

Co posadzić obok perukowwca? będzie wyglądał jeszcze efektowniej, jeżeli posadzimy go w sąsiedztwie roślin, które będą tworzyć z nim ciekawe, kolorystyczne aranżacje. Bardzo dobrze sprawdzą się w tym berberys, tamaryszek, kolkwicja, nagietek lekarski, aster chiński, krzewy iglaste i złotokap.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Wybraliśmy dla ciebie te publikacje: